Polaków zapytano o wprowadzenie euro. Sondaż nie pozostawia wątpliwości
Czy popierasz rezygnację przez Polskę z własnej waluty, czyli złotego i wprowadzenie Euro? — zapytała Polaków pracownia Social Changes w sondażu przeprowadzonym na zlecenie portalu wPolityce.pl.
Większość Polaków jest zdecydowanie przeciwna rezygnacji z narodowej waluty i wprowadzania euro. Aż 42 proc. badanych zaznaczyło opcję "zdecydowanie nie", podczas gdy 18 proc. "raczej nie" - łącznie 60 proc. Polaków jest przeciwna wymianie złotówki na euro.
Zaledwie 13 proc. respondentów uważa, że Polska "zdecydowanie" powinna zrezygnować z narodowej waluty, podczas gdy 12 proc. zaznaczyło opcję "raczej tak".
Ciekawie wyniki wyglądają również, gdy spojrzymy jak głosował elektorat trzech największych partii. Jedynie 12 proc. wyborców PiS jest za wprowadzeniem euro (83 przeciwko), podczas gdy w elektoracie KO aż 64 proc. badanych jest za rezygnacją ze złotówki. W elektoracie Polski 2050 38 proc. badanych popiera taki postulat, a 48 jest przeciwna
Badanie zostało zrealizowane w dniach 12 – 15 sierpnia 2022 roku, metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) na panelu internetowym, na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków. W badaniu wzięło udział N=1068 osób.
KE ocenia możliwość wejścia Polski do strefy euro
Tymczasem Komisja Europejska KE oceniała niedawno, że Polska nie spełnia warunków przyjęcia euro. Chodzi m.in. o ocenę zgodności przepisów prawnych oraz spełnienia kryteriów konwergencji.
"W świetle oceny zgodności przepisów prawnych oraz spełnienia kryteriów konwergencji, a także uwzględniając dodatkowe istotne czynniki, Komisja jest zdania, że Polska nie spełnia warunków przyjęcia euro" – czytamy w "Convergence Report 2022".
W szczególności:
* Prawodawstwo Polski nie jest w pełni zgodne z wymogiem określonym w art. 131 TFUE
* Polska nie spełnia kryterium stabilności cen
* Polska spełnia kryterium finansów publicznych
* Polska nie spełnia kryterium kursu walutowego
* Polska nie spełnia kryterium konwergencji długoterminowych stóp procentowych, wymieniła Komisja.
Jeśli chodzi o ustawodawstwo w Polsce – w szczególności ustawa o Narodowym Banku Polskim (NBP) i Konstytucja RP – nie jest w pełni zgodne z obowiązkiem przestrzegania postanowień art. 131 TFUE. Niezgodności dotyczą niezależności banku centralnego, zakazu finansowania ze środków banku centralnego oraz integracji banku centralnego z Europejskim Systemem Banków Centralnych (ESBC) w momencie przyjęcia euro. Ponadto ustawa o NBP również zawiera pewne niedoskonałości dotyczące niezależności banku centralnego oraz integracji NBP z ESBC w momencie przyjęcia euro, podała Komisja w raporcie.